Електрофорез (іонофорез, іонтофорез) є найпоширенішою в фізіотерапії формою гальванізації.

Постійний (гальванічний) струм викликає подразнення рецепторів шкіри, що спричиняє низку загальних і місцевих реакцій організму: поліпшення кровообігу і лімфообігу, гальванізація стимулює обмін у тканинах, відновлювальні процеси, має болезаспокійливу дію.

Електрофорез (іонофорез, іонтофорез) є найпоширенішою в фізіотерапії формою гальванізації.

Електрофорез являє собою метод введення в організм лікарських речовин у формі іонів через неушкоджену шкіру або слизові оболонки за допомогою постійного струму. Внаслідок поєднаної дії на організм струму і лікарських речовин ефективність цього методу лікування значно підвищується - вплив введених препаратів і постійного струму невіддільні один від одного.

Електрофорез має наступні переваги в порівнянні з іншими методами лікування:

  • якщо лікарська речовина вводиться методом електрофорезу, вона зберігає в організмі свою специфічну дію і зазвичай не має загальної токсичної дії;
  • електрофорез дозволяє вводити відразу кілька лікарських речовин у будь-яку за розмірами та локалізацією ділянку тіла;
  • під час електрофорезу в товщі шкіри створюється депо іонів лікарських речовин, які затримуються в організмі значно довше (до 3 тижнів);
  • лікарська речовина повільно виводиться з організму;
  • навіть незначні дози лікарських речовин, введених за допомогою електрофорезу, надають активний вплив, що обумовлено підвищеною чутливістю до них організму під дією постійного струму;
  • електрофорез не впливає на нормальну життєдіяльність тканини в області введення;
  • кількість лікарської речовини, яка вводиться, можна дозувати зміною розміру електрода, концентрації розчину, сили струму і тривалістю впливу;
  • електрофорез дає можливість місцевого впливу, якщо патологічний осередок розташований на поверхні;
  • лікарська речовина може бути виведена з організму в гідрофільну прокладку, якщо змінюється полярність постійного струму.

Попри те, що лікарська речовина надходить у кров з депо в дуже малій кількості, її біологічна активність висока, оскільки вона перебуває в електрично активному стані.

Тривалість сеансу електрофорезу становить приблизно 15-30 хвилин, процедури проводяться через день, рідше - щодня. Кількість сеансів електрофорезу - зазвичай від 10 до 30. Для підвищення ефективності електрофорезу останній часто поєднується з індуктотермією.

Слід оберігати шкіру в тому місці, в якому будуть накладатися електроди, від подряпин, розчухування та інших травм. Якщо в місці накладання електрода все ж є подряпина, її потрібно покрити шаром ізоляційної речовини (наприклад, вазеліну), а зверху додатково прикрити вощеним папером.

Після процедур гальванізації та електрофорезу часто виникає свербіж шкіри на місці аплікації. Тому рекомендується після процедури змастити місця аплікації борним вазеліном або ланоліном. Наступного дня ці місця обмивають теплою водою з милом.

Електрофорез у дерматології 

Деякі лікарські речовини, що застосовуються в лікуванні шкірних захворювань:

Кальцію хлорид — 0,5-2,0% розчин хлориду кальцію призначається з урахуванням фармакологічних властивостей кальцію: протизапальні; зв'язувальні; знижує проникність стінок дрібних кровоносних судин; заспокоює нервову систему тощо. Електрофорез препаратів кальцію застосовують з метою місцевої дії та отримання рефлекторних реакцій.

Магнію сульфат — 2-3% розчин сульфату магнію. Електрофорез магнію з розчину сірчанокислої магнезії застосовується з метою впливу на нервову систему і судини. У косметології застосовується електрофорез магнію у лікуванні бородавок.

Цинк — 1-2% розчин сульфату цинку або хлората цинку. Хлористий цинк - сильний дезінфекційний і зв'язувальний засіб. Електрофорез солей цинку супроводжується больовими відчуттями у результаті припікальної дії препаратів цинку і допомагає отримати рефлекторні реакції. У дерматокосметології застосовується у лікуванні вульгарних вугрів, фурункульозу, стафілококового сикозу, виразок, які не загоюються тощо.

Міді сульфат — 1% розчин сульфату міді. Сірчанокисла мідь - сильний зв'язувальний і дезінфекційний засіб. Застосовується в електрофорезі для лікування фурункульозу.

Хлор — вводиться зазвичай з 2% розчину кухонної солі, застосовується з метою прискорення розсмоктування хронічних інфільтратів і рубців.

Йод — 0,5-1,0% розчин йодиду калію або йодиду натрію. Механізм дії йоду, що вводиться методом електрофорезу, наступний: іони йоду, що перетворилися у тканинах в атоми йоду, маючи значну спорідненість до атомів, розкладають воду. Кисень, який у цьому процесі вивільняється, руйнує клітинну речовину. Продукти розпаду, які утворюються при цьому, справляють на організм загальний і місцевий стимулювальний вплив. Вводиться йод для швидшого розсмоктування рубців (келоїдів) і хронічних запальних осередків.

Бром — вводиться з 2% розчину броміду натрію. Бром має заспокійливу дію, електрофорез брому застосовується при запальних процесах, що супроводжуються больовими відчуттями; при болях, які супроводжують оперізувальний лишай.

Хінін — для електрофорезу застосовується кислий хлористоводневий (солянокислий) хінін - 5% розчин, використовується при лікуванні червоного еритематозного вовчака.

Іхтіол — 1% водний розчин, застосовується з метою швидшого розсмоктування хронічних інфільтратів, при гіпертрофічних рубцях.

Лікувальні грязі — електрофорез лікувальних грязей має високу ефективність - має теплову дію, сприяє проникненню у шкіру різних речовин, що містяться в них. Електрофорез лікувальних грязей може бути призначений хворим, яким протипоказані грязьові аплікації.

Використовується також електрофорез 2% розчину Новокаїну, вітаміну B1, інсуліну, розчину димедролу і хлориду кальцію в рівних частинах та інших медикаментів.

Електрофорез при псоріазі 

Електрофорез при псоріазі призначається після того, як минула прогресивна стадія (поширення) псоріазу. При псоріазі застосовується електрофорез сірководневої води (концентрація до 400 мг/л) на область осередку ураження, 20 хвилин, щодня або через день. Високу ефективність має електрофорез лікувальної грязі, який сприяє проникненню у шкіру різних речовин, що містяться в ній і має теплову дію. Така процедура може призначатися в тому випадку, якщо грязетерапія з аплікаціями протипоказана.

Електрофорез при червоних вуграх (рожевих вуграх, acne rosacea)

Електрофорез застосовується іноді при лікуванні червоних вугрів. Для цієї мети використовується іхтіол (вводиться 1-2% розчин) або 1% розчин сульфату міді. Всього проводиться 15-20 сеансів (тривалість сеансу - 20 хвилин). Процедури призначаються через день.

Вакуум-електрофорез

При деяких запально-дегенеративних захворюваннях застосовується електрофорез в умовах вакууму. Ваккум-електрофорез створює у тканинах у 2-5 разів більшу концентрацію лікарських речовин, ніж звичайний електрофорез.

Електроелімінація

Електроелімінація - метод виведення деяких речовин з організму за допомогою електрофорезу. Наприклад, виведення з організму токсичних речовин із лікувальною або профілактичною метою: низка речовин з тканин ока, кальцій з кісткової тканини тощо.

Протипоказання до електрофорезу і гальванізації

Злоякісні новоутворення, гострі гнійно-запальні процеси, поширені дерматози, виражений атеросклероз, схильність до кровотеч, гострі серцево-судинні захворювання, непереносність електричного струму або лікарської речовини, що вводиться.