У яких випадках застосовується комп'ютерна томографія

Комп'ютерна томографія головного мозку нативна (без посилення, тобто без внутрішньовенного введення рентгеноконтрастної речовини) проводиться у разі підозри на травматичну, запальну, онкологічну патологію, що розвивається в головному мозку і його оболонках (пухлини тощо), а також якщо є порушення мозкового кровообігу.

Комп'ютерна томографія головного мозку з внутрішньовенним підсиленням проводиться, якщо є підозра на пухлину головного мозку, судинні мальформації та/або аневризми.

При черепно-мозковій травмі КТ є єдиним і безальтернативним методом діагностики, що дозволяє в найкоротші терміни (до 5-10 хв) обстежити пацієнта з черепно-мозковою травмою й отримати повну інформацію про стан кісткової структури черепа і головного мозку, провести динамічне спостереження й оцінити наслідки травми. Проводиться в гострому періоді інсульту (за умови транспортабельності пацієнта).

Комп'ютерна томографія носа і навколоносових пазух. У низці випадків дозволяє отримати унікальну інформацію. Перевершує всі інші методи променевого дослідження. Для уточнення змін можливе введення в навколоносові порожнини рентгеноконтрастної речовини в невеликій концентрації (гайморографія).

Комп'ютерна томографія орбіт здійснюється для оцінки стану кісткових стінок орбіти, очного яблука і ретробульбарного простору (зоровий нерв, прямі м'язи ока, жирова клітковина).

Комп'ютерна томографія гортані застосовується для диференціальної діагностики патологічних змін гортані, у тому числі й для оцінки поширеності пухлинного ураження.

Комп'ютерна томографія м'яких тканин шиї виконується для діагностики змін цієї області, визначення структури м'язової, жирової, кісткової тканини, а також для оцінки стану лімфатичних вузлів шиї.

Комп'ютерна томографія легенів використовується для візуалізації різноманітних патологічних процесів у легеневій тканині, плеврі та середостінні. Високоінформативний метод променевої діагностики.

Спіральна комп'ютерна томографія грудної клітини дозволяє отримати зображення ребер, грудини, хребців, змін їх структури, а також порушень їх взаємовідносин в умовах тривимірного моделювання (3D реконструкція).

КТ органів черевної порожнини та малого таза застосовується для пошуку і диференціальної діагностики патологічних змін підшлункової залози, печінки, нирок, селезінки, надниркових залоз, сечового міхура, матки, передміхурової залози та прилеглих тканин.

Віртуальна ендоскопія - діагностичний метод, який виконується на спіральному комп'ютерному томографі та ґрунтується на обробці даних з можливістю реконструкції тривимірного зображення за допомогою спеціальних комп'ютерних програм. На відміну від традиційної ендоскопії віртуальна дозволяє бачити на екрані монітора як внутрішню, так і зовнішню поверхню порожнистих органів. Їй доступні шлунок, дванадцятипала кишка, тонкий і товстий кишківник, а також великі судини, трахея і бронхи.

Спіральна КТ-ангіографія черевної порожнини - метод, що дозволяє оцінювати будову і патологічні зміни судин черевної порожнини.

Комп'ютерна томографія суглобів виконується для виявлення змін у кісткових і м'якотканинних структурах, які формують суглоби.

КТ стегнової, плечової кісток, передпліччя, гомілки - дослідження кортикального і губчастого шарів, кістковомозкової порожнини, м'яких тканин кінцівок, а також патологічних змін, що виникають у них. Можливе проведення фістулографії.

Комп'ютерна томографія хребта здійснюється для оцінки стану хребців і міжхребцевих дисків, зв'язок. Високоінформативна при грижах міжхребцевих дисків, остеохондрозі, спондильозу, спондилоартрозу та інших патологій. Однак для виявлення змін тканини спинного мозку лідером є магнітно-резонансна томографія (МРТ).

Комп'ютерна томографія в педіатрії. КТ застосовується на дітях тільки за життєвими показаннями. У цьому випадку використовуються спеціальні педіатричні програми, що знижують променеве навантаження на пацієнта.

КТ в стоматології. Візуалізація зубощелепного апарату і м'яких тканин з аналізом кореневої системи. Абсолютно необхідна у разі планування операцій, наприклад, в імплантології.