У яких випадках обираємо КТ/МРТ

СПИСОК СКОРОЧЕНЬ:

 • КТ - комп'ютерна томографія;
 • МРТ - магнітно-резонансна томографія;
 • ОГК - органи грудної клітини;
 • ОЧП - органи черевної порожнини;
 • ОМТ - органи малого таза;
 • ПХТ - поліхімієтерапія;
 • ПТ - променева терапія;
 • ТЕЛА - тромбоемболія легеневої артерії;
 • КТА - комп'ютерна ангіографія;
 • NCCN - National Comprehensive Cancer Network.

 

  КТ МРТ
Обличчя КТ лицьового скелета без контрастування для первинної оцінки. МРТ м'яких тканин обличчя з контрастуванням після первісної оцінки КТ.
Орбіти КТ орбіт без контрастування при травмі. КТ орбіт з контрастуванням для оцінки м'яких тканин, якщо є протипоказання до МРТ. МРТ орбіт з контрастуванням для первісної оцінки інфекційних, запальних захворювань, якщо є підозра на новоутворення..
Навколоносові (придаткові) пазухи (ННП) КТ ННП без контрастування - метод вибору для первинної оцінки пазух. МРТ ННП з контрастуванням, якщо є підозра на новоутворення (якщо є рекомендації після КТ).
Гіпофіз КТ з контрастуванням - тільки якщо є протипоказання до проведення МРТ. МРТ головного мозку і гіпофізу - метод вибору, якщо є підозра на патологію селярної/супраселярної ділянки, кавернозних синусів.
Скронева кістка КТ скроневих кісток без контрастування для первинної оцінки вроджених, запальних, інфекційних і пухлинних процесів зовнішнього та середнього вуха. МРТ внутрішніх слухових проходів, мостомозочкових кутів (за необхідності з контрастуванням), при нейросенсорній приглухуватості, тинітусі, а також у деяких випадках після початкової КТ (наприклад, для виключення холестеатом - МРТ у режимі non-EPI DWI).
Скронево-нижньощелепний суглоб (СНЩС) КТ СНЩС нижньої щелепи без контрастування, якщо є протипоказання до МРТ МРТ СНЩС без контрастування - метод вибору
М'які тканини шиї КТ тканин шиї з контрастуванням для первинної оцінки патології органів голови та шиї (за винятком підозри на патологію слинних залоз, носоглотки, порожнини рота). У деяких випадках для уточнення змін рекомендується МРТ. МРТ м'яких тканин шиї з контрастуванням для первинної оцінки слинних залоз, носоглотки, порожнини рота, але повинні бути доповнені КТ без контрастування для оцінки кісткових структур.
Легені КТ ОГК без контрастування для первинного скринінгу, виявлення і спостереження за динамікою непухлинних захворювань, відстеження в динаміці виявлених раніше легеневих вузликів. КТ ОГК з контрастуванням, якщо є підозра на наявність новоутворень (легень, середостіння, грудної стінки). Для оцінки динаміки раніше виявленої пухлини. КТА легеневих артерій для виключення ТЕЛА. МРТ не рекомендується для початкової оцінки легень. За необхідності можливе виконання МРТ середостіння після КТ дослідження.
Серце КТ коронарографія (з контрастуванням) для детальної оцінки захворювань/аномалій коронарних артерій. Підрахунок КТ індексу коронарного кальцію. МРТ серця для оцінки інфаркту міокарда, серцевої життєздатності, серцевої функції та морфології.
Молочні залози (МЗ)  

МРТ за необхідності (не є заміною мамографії!):

 • перед оперативним втручанням, пов'язаним з раком молочної залози;
 • для оцінки ефективності хімієтерапії;
 • пацієнтам з високим ризиком розвитку раку МЗ;
 • варіант будови МЗ, що обмежує чутливість мамографії;
 • для оцінки стану імплантів;
 • після реконструктивної операції, пов'язаної з раком МЗ;
 • у разі недостатньої інформативності мамографії та УЗД.
Черевна порожнина і малий таз У разі наявності неспецифічних болів у животі КТ з внутрішньовенним контрастуванням (КТ без контрастування малоінформативне!!!) У разі наявності неспецифічних болів у животі МРТ черевної порожнини та заочеревинного простору без внутрішньовенного контрастування.
Печінка/ жовчовивідні шляхи Якщо є підозра на новоутворення або інші відхилення від норми - КТ з внутрішньовенним контрастуванням як первинне дослідження. Якщо відома патологія печінки/жовчовивідних шляхів - МРТ з внутрішньовенним контрастуванням і/або МРХПГ жовчних проток.
Підшлункова залоза Для початкової оцінки - КТ з контрастуванням. МРТ як доповнення після КТ.
Селезінка Якщо є підозра на відхилення від норми - КТ з внутрішньовенним контрастуванням як первинне дослідження. Якщо відома патологія - МРТ з внутрішньовенним контрастуванням.
Нирки КТ з внутрішньовенним контрастуванням - первинне дослідження при пухлинній/непухлинній патології. КТ без контрастування при нирковій кольці, для уточнення локалізації конкременту. МРТ за наявності утворень, які потребують періодичного контролю, як альтернатива КТ (для зниження променевого навантаження). Якщо є протипоказання до КТ.
Наднирники Якщо є протипоказання до МРТ-КТ з контрастуванням/без контрастування. МРТ як первинне дослідження.
Кишківник КТ з пероральним і внутрішньовенним контрастуванням, з попередньою підготовкою кишківника (проводиться за день до дослідження). МРТ ентерографія, якщо є протипоказання до КТ.
Матка/яєчники   МРТ метод вибору без контрастування / з контрастуванням
Передміхурова залоза   МРТ метод вибору без контрастування / з контрастуванням
Сечовий міхур КТ з внутрішньовенним контрастуванням, якщо є протипоказання до МРТ. МРТ метод вибору без контрастування / з контрастуванням
Аорта/судини КТ ангіографія - метод вибору. МР-ангіографія, якщо є протипоказання до КТ.
Опорно-рухова система КТ для більш точної оцінки кісткових структур за направленням травматолога (частіше при гострій травмі). МРТ для оцінки суглобів і прилеглих тканин (сухожиль. зв'язок, хрящів, менісків, м'язів). Для виявлення прихованих переломів у осіб з остеопорозом.
Головний мозок КТ без контрастування для первинної оцінки при гострій травмі або підозрі на крововилив (зазвичай не пізніше 3-х діб після епізоду), в інших випадках - якщо МРТ протипоказане. МРТ без контрастування / з контрастуванням - метод вибору при різній пухлинній/непухлинній патології головного мозку.
Хребет, спинний мозок КТ без контрастування для первинної оцінки при травмі, в інших випадках - якщо протипоказане МРТ. МРТ без контрастування / з контрастуванням - метод вибору при різній пухлинній/непухлинній патології головного мозку.
Первинне дослідження при онкозахворюванні (відповідно до рекомендацій NCCN).
Приклади:
При колоректальному раку КТ ОГК+ОЧП+ОМТ з внутрішньовенним контрастуванням.  
При раку прямої кишки КТ ОГК+ОЧП+ОМТ з внутрішньовенним контрастуванням. +МРТ для стадіювання первинної пухлини.
При пухлинах нирок КТ ОГК+ОЧП+ОМТ з внутрішньовенним контрастуванням.  
При пухлинах легені КТ ОГК і верхнього поверху черевної порожнини з внутрішньовенним контрастуванням. При дрібноклітинному раку + КТ головного мозку з контрастуванням.  
При пухлинах голови та шиї КТ голови та шиї з контрастуванням + ОГК. При пухлинах носоглотки та слинних залоз + МРТ зони інтересу з захопленням основи черепа для оцінки периваскулярного/периневрального поширення процесу.
Контрольні дослідження на тлі ПХТ, ПТ Обов'язкове здійснення контрольного (референсного) дослідження до початку ПХТ, ПТ. Оцінка КТ з КТ, МРТ з МРТ, бажано на одному і тому ж апараті, з тими ж налаштуваннями, як на контрольному дослідженні.