Діагностична цінність КТ органів грудної клітини в порівнянні з тестом на COVID-19

 

З 6 січня по 6 лютого 2020 року в м Ухань, Китай, було проведено цікаве дослідження, метою якого було вивчення діагностичної цінності комп'ютерної томографії (КТ) органів грудної клітини в порівнянні з тестом на COVID-19 за допомогою полімеразної ланцюгової реакції в реальному часі (RT-PCR).

У дослідження були включені 1014 пацієнтів, які пройшли КТ грудної клітини та RT-PCR тест. Чутливість КТ грудної клітини у разі діагностики COVID-19 склала 97% (!!!), що підтверджувалося позитивними тестами RT-PCR. Китайські вчені прийшли до висновку, що КТ грудної клітини може розглядатися як основний інструмент для виявлення хворих COVID-19 в районах епідемії (Correlation of Chest CT and RT-PCR Testing in Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) in China: A Report of 1014 Cases. Tao Ai, Zhenlu Yang, Hongyan Hou, Chenao Zhan, Chong Chen, Wenzhi Lv, Qian Tao, Ziyong Sun, Liming Xia. Published Online: https://doi.org/10.1148/radiol.2020200642).
Крім того, було встановлено, що і рентгенографія легенів теж дозволяє виявити патогномонічні ознаки пневмонії при COVID-19.

Ними є:

  • плямистість по типу "матового скла" - периферична або базальна;
  • збільшення кількості залучених сегментів легень в міру зростання тяжкості захворювання;
  • поступове об'єднання плям "матового скла" в більш щільну консолідацію;
  • рідкість плеврального випоту (спостерігається тільки у 5% хворих);
  • відсутність кавітації та лімфоаденопатії.

У разі розвитку респіраторного дистрес-синдрому виявляються:

  • двосторонні помутніння, які не пов'язані з ексудацією;
  • лобулярний або легеневий колапс;
  • ознаки нодулярного ураження легень.

Радіологи Китаю наводять приклади (див. фото).
1. КТ 44--річного чоловіка з лихоманкою і підозрою на пневмонію COVID-19. A-C, тонкі зрізи (1 мм) осьового КТ показали множинну плямисту непрозорість по типу "матового скла" уздовж перибронхіальної та субплевральної зон легень. Ретикулярні помутніння - "малюнок божевільного", які локалізуються в зонах "матового скла". Лімфаденопатії немає. D-F, мультипланова реконструкція показала дифузний розподіл уражень.

 

 

2. Рентгенограми 44-річного чоловіка з лихоманкою і підозрою на пневмонію COVID-19. A-C, серійні рентгенограми грудної клітини показали швидке поширення помутнінь у легенях і підвищення їх щільності, що призвело до двосторонньої консолідації легень, переважно в базилярному басейні.

 

 

3. Осьове КТ-зображення, отримане без внутрішньовенного контрасту у 42-річного чоловіка в «пізній» тимчасовій групі (10 днів від появи симптомів до цієї КТ), демонструє двосторонні консолідуючі помутніння з неймовірним периферичним розподілом у правій нижній частині (суцільні стрілки) і з округлою морфологією в лівій нижній частині (пунктирна стрілка).

 

 

4. КТ-знімки 34-річного чоловіка з лихоманкою, зроблені послідовно протягом 4 днів. Позитивний результат аналізу RT-PCR на SARS-CoV-2 був отриманий 8 лютого 2020 року. (Ряд A): Звичайний знімок + 2 знімка зі збільшенням фіксують вузол зліва в нижній частині легені (жовте поле) на ранній стадії пневмонії. (Ряд B): КТ грудної клітки з різними осьовими площинами виявляють двосторонні багатофокусні помутніння за типом "матового скла".

 

 

Таким чином, за відсутності тестів на SARS-CoV-2 радіологічно можна діагностувати COVID-19 на ранніх стадіях пневмонії та братися за негайне лікування!
Така діагностика може врятувати дуже багато життів. Справа за радіологами. Але не тільки!
У першу чергу керівники медичної служби всіх рангів ПОВИННІ забезпечити радіологів необхідними засобами індивідуального захисту, сучасними та якісними! Успішне раннє діагностування пневмонії при COVID-19 залежить від взаємодії організаторів охорони здоров'я та медиків-фахівців. Інтернет-ресурс для радіологів: https://www.rsna.org/news/2020/January/Coronavirus-Update