Правильне функціонування яєчників важливе для планування вагітності та її нормального перебігу. Яєчники беруть участь у виробленні статевих гормонів, у них відбувається дозрівання і вихід яйцеклітини з фолікула. Далі яйцеклітина повинна опуститися в матку по матковій трубі.

Запальний процес маткових труб і яєчників (сальпінгіт, оофорит) порушують нормальний процес овуляції та просування яйцеклітини в матку. Більшою мірою це стосується сальпінгіту, особливо, двостороннього сальпінгіту.

У найсерйозніших випадках спостерігається обтурація просвіту труб рубцевою тканиною з розвитком їх непрохідності. У разі ізольованого лівостороннього або правостороннього сальпінгіту друга труба зберігає своє функціональне призначення і зачаття в такому випадку можливе.

Сальпінгіт - це запальний процес фаллопієвої (маткової) труби. Якщо у процес втягнута одна труба (ліва або права), маємо справу з лівобічним сальпінгітом або, відповідно, правобічним сальпінгітом. У разі запального процесу в обох фаллопієвих трубах розвивається двосторонній сальпінгіт.

Причини виникнення сальпінгіту

Мікробний фактор відіграє провідну роль у розвитку сальпінгіту. Сальпінгіт викликають стафілококи, кишкова паличка, стрептококи, протеї, гонококи, трихомонади, хламідії, грибки та мікобактерії туберкульозу. В останньому випадку розвивається туберкульозний сальпінгіт. У більшості випадків сальпінгіт викликають асоціації мікроорганізмів (стафілококи та кишкова паличка).

Поряд з мікробним фактором велике значення мають провокаційні фактори. До них належать пологи, аборти, внутрішньоматкова контрацепція, гістероскопія, гістеросальпінгографія, які послаблюють бар'єрні механізми шийки матки.

Важливе значення мають поведінкові фактори: ранній початок статевого життя, статеві відносини під час менструації, велика кількість статевих партнерів і висока частота статевих контактів.

Хронічний аднексит (сальпінгіт, оофорит) є причиною жіночого безпліддя, тому велике значення має своєчасне звернення до лікаря і лікування цієї патології. Кожна жінка повинна знати, що небажано планувати вагітність до лікування сальпінгіту, оофориту, оскільки бактеріальна інфекція, яка викликала запалення, може негативно позначитися на плоді.