Матка розташовується в центрі малого таза. Вона вільно підвішена на зв'язках і може зміщуватися вперед, назад, вбік, вгору і вниз. Така рухливість необхідна для нормального перебігу вагітності та пологів, а також для нормальної роботи кишківника і сечового міхура, коли сечовий міхур наповнюється, матка підіймається вгору.

У нормальному положенні матку утримують не тільки зв'язки, на яких вона підвішена, а й м'язи тазового дна, які слугують опорою. Якщо зв'язки та м'язи слабшають, матка опускається, а разом з нею зазвичай опускаються і стінки піхви.

Опущення і випадання статевих органів відбувається у жінок найчастіше в похилому і старечому віці, коли матка і її зв'язки зазнають вікових змін. Але передумови для цього створюються, як правило, в молоді роки. До розвитку опущення і випадання матки та піхви можуть привести:

  • пошкодження м'язів тазового дна внаслідок пологів, коли плід дуже великий, дитина народжується сідничками, розрив промежини II-III ступеня. Найчастіше такі травми зустрічаються у жінок, які вперше народжують після 30-35 років: у них тканини промежини вже значною мірою втрачають свою еластичність.
  • підвищення внутрішньочеревного тиску, що виникає у результаті постійного носіння важких предметів.
  • іноді до виникнення цієї патології призводять хронічні захворювання органів дихання, що супроводжуються сильним кашлем.

Клінічний перебіг захворювання

Захворювання розвивається поступово, повільно прогресує і несприятливо відбивається на загальному стан хворої. У цьому випадку страждають не тільки функції статевої системи, а й функції сусідніх органів (прямої кишки, сечового міхура), знижується працездатність, у ряді випадків захворювання призводить до інвалідності.

Розрізняють 5 ступенів опущення стінок піхви, матки та їх випадання:

  • I ступінь - початкова стадія опущення, пов'язана з частковим ослабленням м'язів тазового дна і сечостатевої діафрагми, при якому статева щілина зяє, а передня і задня стінки піхви незначно опущені.
  • II ступінь - більш значне ослаблення м'язів тазового дна; опущення стінок піхви супроводжується опущеними сечового міхура і передньої стінки прямої кишки.
  • III ступінь - матка опущена, шийка матки доходить до входу в піхву.
  • IV ступінь - неповне випадіння матки, при якому шийка матки виступає за межі входу в піхву.
  • V ступінь - повне випадання матки з виворотом стінок піхви.

Початкові форми опущення піхви та матки можуть не супроводжуватися будь-якими симптомами. При значно вираженому випаданні піхви та матки з'являються скарги на відчуття в піхві чужорідного тіла, тягучі болі внизу живота, попереку і крижах, порушення сечовипускання і складнощі під час спорожнення кишківника.

Коли відбувається випадання статевих органів, у них виникає застій крові та лімфи, порушується нормальне живлення тканин і на шийці матки та піхві утворюються трофічні виразки. Цьому також сприяє те, що шийка матки піддається постійному тертю об одяг, висиханню, інфікуванню. Про появу трофічних виразок свідчать білі з домішкою крові.

Порушення функції сечового міхура може привести до розвитку циститу (запалення сечового міхура), пієлонефриту (запалення в мисках нирок) і порушення функції нирок.

Нескладно виявити опущення і випадання статевих органів. Як правило, вони виявляються під час гінекологічного огляду. Щоб мати уявлення про ступінь опущення, лікар просить жінку напружитися, потім визначає, чи є опущення стінок сечового міхура і прямої кишки.

Хворі з опущенням і випаданням статевих органів обов'язково беруться на диспансерний облік, їм проводитися кольпоскопія (огляд шийки матки оптичним приладом кольпоскопом). Для з'ясування стану сечової системи проводитися обстеження у лікаря уролога.